nDnes je  neděle 8.12.2019 n
  VSTUP NA E-MAIL  
nic
  KALENDÁŘ AKCÍ - 2018 / 2019  
nic
  KONTAKTY  
nic
  ŽÁKOVSKÁ KNÍŽKA  
nic
  PLÁNOVANÉ AKCE-2018 / 2019  
nic
n
  << Zpět | Do oblíbených | Úvodní strana  
n
odrazka
RUBRIKYn
Rohodnutí o přijetí k zákl. vzděláváníRohodnutí o přijetí k zákl. vzdělávánín
Návrh rozpočtu na rok 2019Návrh rozpočtu na rok 2019n
NEPZ (Nejbohatší ekosystémy planety Země). NEPZ (Nejbohatší ekosystémy planety Země). n
Úřední deskaÚřední deskan
Informační memorandumInformační memorandumn
Kamerový systém na budově ZŠKamerový systém na budově ZŠn
Hravý klaunHravý klaunn
Opatření školy - vstup cizích osobOpatření školy - vstup cizích osobn
nO ŠKOLEn
ÚvodÚvodn
Historie školyHistorie školyn
Pedagogický sborPedagogický sborn
Akce školy 2018 / 2019Akce školy 2018 / 2019n
Akce školy 2017/2018Akce školy 2017/2018n
Akce školy - 2016/2017Akce školy - 2016/2017n
Partnerské školyPartnerské školyn
Adopce na dálkuAdopce na dálkun
Školní časopisŠkolní časopisn
nPRO ŽÁKYn
Organizace školního roku 2018/ 2019Organizace školního roku 2018/ 2019n
Rozvrhy tříd 2018 / 2019Rozvrhy tříd 2018 / 2019n
Žákovský parlamentŽákovský parlamentn
Úspěchy žáků - 2018/2019Úspěchy žáků - 2018/2019n
Úspěchy žáků - 2017 / 2018Úspěchy žáků - 2017 / 2018n
ChasičkaChasičkan
Lyžařský kurz - 7.ročníkLyžařský kurz - 7.ročníkn
Sportovní kurz - 9.ročníkSportovní kurz - 9.ročníkn
Lyžařský kurz - I.st.Lyžařský kurz - I.st.n
nPRO RODIČEn
Zájmové kroužkyZájmové kroužkyn
Rodičům prvňáčkůRodičům prvňáčkůn
Termíny tř. schůzek a konzultací 2018/2019Termíny tř. schůzek a konzultací 2018/2019n
Školní řádŠkolní řádn
Klasifikační řádKlasifikační řádn
Řád školního hřištěŘád školního hřištěn
ŠVP SouhraŠVP Souhran
Výroční zprávaVýroční zprávan
Projekty EUProjekty EUn
Projekt Využití ICT ve všeobecně vzděl. předmětechProjekt Využití ICT ve všeobecně vzděl. předmětechn
Projekt Zajímavá výuka fyziky,chemie,přírodopisuProjekt Zajímavá výuka fyziky,chemie,přírodopisun
Formuláře ke staženíFormuláře ke staženín
nVÝCHOVNÝ PORADCEn
Přijímací řízení ve šk.roce 2018/2019Přijímací řízení ve šk.roce 2018/2019n
Poskytování poradenských služeb v naší škole Poskytování poradenských služeb v naší škole n
Rozhodujeme se o budoucím povoláníRozhodujeme se o budoucím povolánín
Konzultační hodiny vých.poradceKonzultační hodiny vých.poradcen
nŠKOLNÍ METODIK PREVENCEn
Konzultační hodiny ŠMPKonzultační hodiny ŠMPn
Preventivní program školyPreventivní program školyn
Preventivní programyPreventivní programyn
Projekty prevence rizikových projevů chováníProjekty prevence rizikových projevů chovánín
Školní strategie prevenceŠkolní strategie prevencen
Bezpečnější internetBezpečnější internetn
Doporučená literaturaDoporučená literaturan
nŠkolní poradenské pracovištěn
Členové ŠPPČlenové ŠPPn
nŠKOLNÍ DRUŽINAn
Řád školní družinyŘád školní družinyn
Celoroční plán školní družinyCeloroční plán školní družinyn
ŠVP školní družinyŠVP školní družinyn
Akce školní družiny 2017-2018Akce školní družiny 2017-2018n
nSRPŠn
Zápisy z jednáníZápisy z jednánín
Přehled čerpání finančních prostředků SRPŠPřehled čerpání finančních prostředků SRPŠn
nŠKOLSKÁ RADAn
Jednací řádJednací řádn
Členové radyČlenové radyn
Zápisy z jednání radyZápisy z jednání radyn
nSTRAVOVÁNÍn
Školní restaurace ScolarestŠkolní restaurace Scolarestn
odrazkaVYHLEDÁVÁNÍn
 
n
 Rozhodujeme se o budoucím povolání 

Výchovný poradce radí

Rozhodujeme se o budoucím povolání

Při volbě povolání má důležitou roli volba středoškolského vzdělání po ukončení základní školy. Jde o důležité rozhodnutí, které pravděpodobně ovlivní další profesní orientaci člověka.

Už v útlém dětství děti odpovídají na otázku, čím budeš.  Malá holčička chce být princeznou, protože je krásná, malí kluci kosmonautem, pirátem, cítí v tom dobrodružství. Později zjistí, že všechny dětské sny se splnit nedají. Když jim položíte stejnou otázku v době, kdy už vyrostli z dětských střevíčků a chodí do školy, uslyšíte úplně jiné odpovědi, ale nejčastěji děti tu odpověď teprve hledají. Právě v hledání odpovědi jim významně pomáhá základní škola.

V Základní škole nám. T. G. Masaryka realizujeme ucelenou koncepci volby povolání v průběhu celé školní docházky, protože se jedná o dlouhodobý proces. Největší důraz ale na ni klademe v posledních dvou ročnících. V 8. a 9. ročníku se v předmětu Volba povolání zaměřujeme na svět práce. Nejdříve je třeba dovést děti k tomu, aby přemýšlely o sobě: jaký jsem, jaké mám vlastnosti, schopnosti, studijní předpoklady, jaké jsou mé životní cíle. Pak jsou jim představovány jednotlivé profese, charakteristické znaky práce. Abychom nezůstali jen u teoretických informací, navštěvujeme, pokud je to možné, v rámci exkurzí výrobní podniky, aby se žáci přesvědčili na vlastní oči, jaká práce je čeká. Dále se učí vyhledávat na internetu informace ze světa práce a vzdělání, které pro profesní volbu potřebují.

Prvním krokem v profesní volbě je výběr studijního nebo učebního oboru ve střední škole. Vybrat si tu nejvhodnější, zorientovat se v nabídce oborů je někdy nesnadný úkol. Našim deváťákům umožňuje střední školy lépe poznat tím, že zveme zástupce škol do hodin Výchovy k občanství, děti absolvují workshopy ve střední škole, účastní se Trhu vzdělávání ve Frýdku-Místku.

V současné době děti preferují studijní obory z nabídky středních škol. Znamená to, že budou skládat přijímací zkoušky a potřebují zjistit, jaké jsou jejich studijní předpoklady a zvládnou-li přijímací zkoušky. Při výběru studijního oboru mohou dětem napomoci výsledky testů z českého jazyka, matematiky i zjišťovaných studijních předpokladů. Takové testování naše škola organizuje na konci 8. ročníku a v 1. čtvrtletí 9. ročníku. Pro lepší výsledky a procvičení učiva nabízíme v posledním ročníku volitelné předměty Seminář z matematiky a Seminář z českého jazyka.

Velkou podporou při volbě povolání je síť poradenských služeb. Našim osmákům se dostane rady během skupinových sezení v Informačním a poradenském středisku při Úřadu práce. Mohou se sem vrátit znovu a využít individuálního poradenství. Své problémy mohou přijít prodiskutovat ve škole s výchovným poradcem, rady jim poskytnou třídní učitelé i další pedagogové.

Těší nás, že volba středoškolského vzdělání našich žáků je zodpovědná, protože úspěšnost přijetí v 1. kole přijímacího řízení ke studiu ve střední škole je vysoká. Těší nás, že naši žáci jsou dobře připraveni k přijímacím zkouškám.

Snažíme se dětem poskytovat co nejvíce informací pro profesní volbu, ale konečné rozhodnutí je v rukou dítěte a jeho rodičů. Každé dítě má předpoklady k tomu, aby se uplatnilo v některém povolání a oboru. A šťastný je člověk, který svou práci dělá rád.

                                                                                                            JT


 


Stránky jsou postaveny na systému Ekonstruktér.cz
n